Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 24 sierpnia 2022 r. w wieku 77 lat zmarł profesor Ryszard Jachowicz, emerytowany profesor Instytutu Systemów Elektronicznych Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, prodziekan ds. Ogólnych WEiTI (w latach 1984-1987), kierownik Zakładu Mikrosystemów i Systemów Pomiarowych  (w latach 1997-2015), przewodniczący Polskiej Sekcji IEEE (w latach 1997-2002 oraz 2014-2015), członek wielu międzynarodowych komitetów naukowych, wspaniały dydaktyk, autor wielu książek z obszaru metrologii, mikrosystemów oraz czujników. Odznaczony The IEEE Third Millennium Medal, Złotą Odznaką Naczelnej Organizacji Technicznej (NOT), Nagrodą Sekretarza Naukowego PAN, Medalem im. prof. Mieczysława Pożaryskiego (SEP), Medalem im. prof. Pawła Jana Nowackiego (SEP), Medalem im. prof. Janusza Groszkowskiego (SEP), Złotym Krzyżem Zasługi RP i Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Członek Honorowy Polskiego Towarzystwa Techniki Sensorowej. Uzyskał również nagrody I-go i II-go stopnia Rektora Politechniki Warszawskiej (łącznie kilkanaście), nagrodę za najlepszy referat w Hong Kong (2008 r.) oraz 6 wyróżnień za działalność w Institute of Electrical and Electronics Engineers IEEE. Kochający Mąż, Ojciec oraz Dziadek. Pasjonat żeglarstwa oraz narciarstwa.

Rodzinie oraz najbliższym składamy szczere wyrazy współczucia.