Jak zrobić mikrofon do PC za 2 zł?

W dobie coraz powszechniejszej komunikacji głosowej przez Internet (któż nie chciałby zaoszczędzić paru złotych na rachunkach telefonicznych?) mikrofon do komputera staje się ważnym elementem wyposażenia.
Koszt fabrycznego mikrofonu to w najlepszym razie kilkanaście złotych, tymczasem można wykonać go samodzielnie za około 2 zł.

Zanim jednak ktokolwiek zacznie wykonywać taki mikrofon, lub używać go, proszę zapoznać się z poniższym ostrzeżeniem:

Jako autor tego opisu nie gwarantuję, że tak zbudowany mikrofon będzie poprawnie działał z każdym komputerem, kartą dźwiękową lub innym urządzeniem.
W SZCZEGÓLNOŚCI ISTNIEJE NIEBEZPIECZEŃSTWO, ŻE NIEKTÓRE URZĄDZENIA ZOSTANĄ ZNISZCZONE PO PODŁĄCZENIU TAKIEGO MIKROFONU.

PONIEWAŻ MASA MIKROFONU JEST POŁĄCZONA Z MASĄ URZĄDZENIA (KOMPUTERA), W NIEKTÓRYCH WARUNKACH (NP. BŁĘDNIE PODŁĄCZONY, NIEUZIEMIONY KOMPUTER) TRZYMANIE W RĘKU TAKIEGO MIKROFONU i RÓWNOCZESNE DOTKNIĘCIE RURY C.O. MOŻE SPOWODOWAĆ ZAGROŻENIE ŻYCIA NA SKUTEK PORAŻENIA ELEKTRYCZNEGO (W TAKIM WYPADKU MOŻE POMÓC ZAIZOLOWANIE OBUDOWY MIKROFONU, JEŚLI ZOSTANIE ODPOWIEDNIO WYKONANE).

Wykonując i użytkując taki mikrofon robisz to na własne ryzyko.
Udostępniając taki mikrofon osobom trzecim jesteś odpowiedzialny za ostrzeżenie ich co do ewentualnych zagrożeń.


Elementy do wykonania mikrofonu

Do wykonania mikrofonu będziemy potrzebować:
 1. Mikrofonu elektretowego do dyktafonu (ok. 1 zł)
 2. Wtyku mini-jack stereo (ok. 0,60 zł)
 3. Opornika o wartości od 1,5 do 2,2 kilooma (poniżej 0,10 zł)
 4. Odcinka kabla ekranowanego (nie pokazany na zdjęciu) (poniżej 0,30 zł)
W sumie koszt mikrofonu powinien wynieść około 2 zł.

Pracę nad wykonaniem mikrofonu zaczynamy od wlutowania opornika do wtyku stereofonicznego. Powinien on zostać podłączony pomiędzy styki podłączone do wierzchołka wtyku i środkowego pierścienia, tak jak to widać na poniższym zdjęciu
UWAGA!
 1. zetknąłem się z fabrycznymi mikrofonami, w których wierzchołek wtyku i środkowy pierścień były po prostu zwarte, jednak nie wydaje się to najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Jeśli układ zasilania mikrofonu nie posiada wbudowanego opornika, podłączenie takiego mikrofonu może spowodować uszkodzenie karty.
 2. Mój bardziej doswiadczony kolega radzi, aby z uwagi na bardzo różną jakość dostępnych w handlu wtyków stereofonicznych, przed rozpoczęciem lutowania sprawdzić, czy poszczególne styki wtyku nie są zwarte na skutek wad fabrycznych.


 3. Wtyk z wlutowanym opornikiem
  Wtyk z wlutowanym opornikiem - zdjęcie 2

  Następnym krokiem jest przygotowanie obu końców przewodu ekranowanego. Przygotowany koniec kabla ekranowanego powinien wyglądać jak na zdjęciu poniżej.

  przygotowany kabel ekranowany

  Przygotowany kabel przylutowujemy z jednej strony do wtyku stereofonicznego, tak jak to pokazano na poniższym zdjęciu. Przewód środkowy przylutowujemy do styku połączonego z wierzchołkiem wtyku, a ekran do styku połączonego z podstawą wtyku. Po przylutowaniu, zaciskamy na kablu "łapki" stanowiące część styku połączonego z podstawą wtyku - zabezpieczy to kabel przed wyrwaniem. (Uwaga! Należy pamiętać o wcześniejszym założeniu osłony wtyku na kabel.)

  wtyk z przylutowanym kablem

  Drugi koniec kabla podłączamy do mikrofonu. Ekran przylutowujemy do styku połączonego z obudową mikrofonu (albo oznaczonego "-"), a przewód środkowy do drugiego styku (często oznaczonego znakiem "+").

  przylutowany mikrofon

  Mikrofon jest w zasadzie gotowy, choć należy go jeszcze zabezpieczyć. Po pierwsze, przed skręceniem wtyku, dobrze jest zaizolować opornik, aby nie spowodował zwarcia. Można to zrobić taśmą izolacyjną, albo choćby paskiem papieru:

  zaizolowany opornik we wtyku

  Aby uchronić mikrofon przed oderwaniem kabla, można posłużyć się klejem termoplastycznym, nakładanym za pomocą pistoletu:

  pistolet do kleju termoplastycznego

  Starannie nakładamy klej na tylną ściankę mikrofonu, co uchroni styki przed zanieczyszczeniem a kabel przed wyrwaniem. W razie potrzeby klej taki daje się względnie łatwo usunąć w celu np. wymiany kabla.

  zabezpieczony mikrofon zabezpieczony mikrofon zdjęcie 2
  Gotowe dzieło powinno wyglądać mniej więcej tak jak na poniższym obrazku:

  gotowy mikrofon

  Życzę miłego użytkowania, choć jeszcze raz podkreślam, że nie gwarantuję poprawnego działania takiego mikrofonu, ani nawet tego, że nie spowoduje on uszkodzenia sprzętu, do którego zostanie podłączony, albo porażenia elektrycznego użytkownika. Wykonujecie i używacie ten sprzęt NA WŁASNE RYZYKO! Jedyne co mogę napisać, to to, że kilka tak wykonanych mikrofonów działało bez zarzutu z kartami dźwiękowymi i laptopami, do których miałem dostęp.

  Informacje na temat budowy mikrofonów do PC można znaleźć np. tutaj:
  Moja strona główna
  Wojciech Zabołotny
  Last modified: Mon Oct 21 10:10:57 CEST 2002